Ana Sayfa Bitcoin Korku Endeksi

Bitcoin Korku Endeksi

Veriler alternative.me tarafından sağlanmaktadır.

Güncel Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

19/07/2024 tarihli güncel verileri

Bugün

60

Açgözlülük

Dün

61

Açgözlülük

Aylık Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

21/04/2024 - 19/07/2024 tarihleri arasındaki Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi verileri

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto piyasası davranışı çok duygusaldır. Piyasa yükselirken insanlar açgözlü olma eğilimindedir ve bu da FOMO'ya (Kaybetme Korkusu) neden olur. Ayrıca, insanlar genellikle kripto coinlerinin (kripto paralarını) değerini kırmızı görmenin irrasyonel tepkisiyle satarlar. Korku ve Açgözlülük Endeksimiz ile sizi kendi duygusal aşırı tepkilerinizden kurtarmaya çalışıyoruz. Bu noktada iki basit varsayım var:

Bu nedenle, Bitcoin piyasasının mevcut hissini analiz ediyoruz ve sayıları 0'dan 100'e kadar basit bir metreye sıkıştırıyoruz. Sıfır, "Aşırı Korku", 100 ise "Aşırı Açgözlülük" anlamına geliyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Aşağıdaki beş kaynaktan veri topluyoruz. Kripto pazarındaki duygu değişiminde anlamlı bir ilerlemeyi görselleştirmek için her veri noktası bir önceki günle aynı değerdedir.

Her şeyden önce, mevcut endeks yalnızca bitcoin içindir. (yakında büyük alt paralar için ayrı endeksler sunuyoruz)

Mevcut dizine dahil ettiğimiz tüm faktörler şu şekilde:

Volatilite (%25)

Mevcut fiyat oynaklığını ölçüyoruz ve maksimum Bitcoin'in düşüşlerini, son 30 gün ve 90 günün karşılık gelen ortalama değerleriyle karşılaştırıyoruz. Oynaklıkta olağandışı bir artışın korkulu bir piyasanın işareti olduğunu savunuyoruz.

Piyasa Momentumu/Hacim (%25)

Mevcut piyasa hacmini ve piyasa momentumunu ölçüyoruz (yine son 30/90 günlük ortalama değerlere kıyasla) ve bu iki değeri bir araya getiriyoruz. Genel olarak, günlük bazda pozitif bir piyasada yüksek alım hacimleri gördüğümüzde, piyasanın aşırı açgözlü / fazla boğa hareket ettiği sonucuna varıyoruz.

Sosyal Medya (%15)

Reddit duyarlılık analizimiz hala canlı dizinde olmasa da (hâlâ metin işleme algoritmasında pazarla ilgili bazı anahtar kelimeleri deniyoruz), twitter analizimiz çalışıyor. Orada, her bir kripto para için çeşitli hashtag'lerdeki gönderileri toplar ve sayarız (herkese açık olarak, yalnızca Bitcoin için olanları gösteririz) ve belirli zaman dilimlerinde ne kadar hızlı ve kaç etkileşim aldıklarını kontrol ederiz). Alışılmadık bir yüksek etkileşim oranı, kripto paraya ve bizim gözümüzde artan bir topluluk ilgisiyle sonuçlanır, açgözlü bir piyasa davranışına karşılık gelir.

Anketler (%15)

(Şu anda duraklatıldı). Oldukça geniş bir kamuoyu yoklama platformu olan samanpoll.com ile birlikte, haftalık kripto anketleri düzenliyoruz ve insanlara piyasayı nasıl gördüklerini soruyoruz. Genellikle, her ankette 2.000 - 3.000 katılım görürüz, bu nedenle bir grup kripto yatırımcısının duyarlılığının bir resmini elde ederiz. Bu sonuçlara çok fazla önem vermiyoruz, ancak çalışmalarımızın başında oldukça faydalı oldu. Bazı son sonuçları burada görebilirsiniz.

Hakimiyet (%10)

Bir kripto paranın hakimiyeti, tüm kripto pazarının piyasa değerindeki aldığı paydır. Özellikle Bitcoin için, Bitcoin hakimiyetindeki artışın, Bitcoin giderek daha güvenli bir kripto cenneti haline gelmesinden dolayı, çok spekülatif alt-coin yatırımlarından duyulan korkudan (ve dolayısıyla düşüşten) kaynaklandığını düşünüyoruz. Öte yandan, Bitcoin hakimiyeti azaldığında, insanlar bir sonraki büyük boğa koşusunda şanslarını hayal ederek daha riskli alt paralara yatırım yaparak daha açgözlü oluyorlar. Bitcoin dışındaki bir kripto paranın baskınlığını analiz ederek, bir alt kripto paraya daha fazla ilgi, o belirli kripto para için yükseliş/açgözlü bir davranışa yol açabileceğinden, bunun tersini tartışabilirsiniz.

Trendler (%10)

Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trendler verilerini alıyoruz ve bu sayıları, özellikle de arama hacimlerinin değişimini ve önerilen diğer popüler aramaları karşılaştırıyoruz. Örneğin, "Bitcoin" için Google Trends'i kontrol ederseniz, arama hacminden fazla bilgi alamazsınız. Ancak şu anda, ilgili arama sorguları kutusundaki "bitcoin fiyat manipülasyonu" sorgusunda şu anda +1,550% artış olduğunu görebilirsiniz (29.05.2018 itibariyle). Bu açıkça piyasada bir korku işareti ve bunu endeksimiz için kullanıyoruz.

Kaynak: Alternative.me

Abone Ol

Haberlerimizden anında haberdar olmak için abone ol!

Uyarı! Sitemizdeki içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Makelelerde ve haberlerde bahsedilen hiçbir şey, herhangi bir kripto varlığı satın almak ve satmak için herhangi bir türde talep, tavsiye, teklif veya onay teşkil etmez. Herhangi bir finansal piyasada alım satım yapmak risk içerir ve fon kaybına neden olabilir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmalıdır.