Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para bir muhasebe defterinde depolanan, değiş tokuş usulü ile hizmet ve çeşitli mallar alabileceğiniz dijital bir varlıktır. “Kripto” olarak da adlandırılır.

Blockchain muhasebe defterleri, merkezi olmayan bir ortamda kripto para birimi oluşturma görevi görür. Blockchain protokolleri, kripto para biriminin basımını (oluşturulmasını) etkinleştirmek ve kripto sahipliği ile fon kayıtlarını güvence altına almak ve doğrulamak için sıkı şifreleme teknikleri kullanır. Kripto paranın değeri devlet veya herhangi bir merkezi finans kuruluşu tarafından kontrol edilmez. Gerçek dünya rakamsal verilerinin korelasyonu ile tanımlanır ve değeri, piyasadaki arz-talep tarafından belirlenir.

Kripto para birimi ödemeleri gönderilirken adresler kullanılır. Benzersiz tanımlayıcılardır ve kullanıcının ortak anahtarlarından elde edilen bir sayı ve harf dizisiyle temsil edilirler.

Ada, Cardona’nın Ana Para Birimidir

Her bir blockchain muhasebe defterinin, kendine özel kripto parası veya yerel para birimi vardır. Ada da Cardona’nın yerel para birimidir. Bu, Adanın Cardano'daki ana ödeme birimi olduğu anlamına gelir. Para yatırmak için ücret ödemesi olarak kabul edilir ve aynı zamanda ödüllerin dağıtıldığı tek para birimidir.

Lovelace, Adanın en küçük birimidir. Bir Ada= 1,000,000 lovelace eder. Ada'nın altı ondalık kısmı vardır, bu da onu kolayca daha küçük kesirlere bölünebilir hale getirir.

Yerel Tokenlar

Ayrıca Cardano, belirli amaçlar için oluşturulan dijital varlıklar olan yerel tokenların oluşturulmasını da destekler. Kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmeler yerel tokenlar oluşturmak için Cardano blockchainini kullanabilir. Bir token değiş tokuşu yapılabilir ve eşsizdir. Ayrıca, bir ödeme birimi, ödül, ticaret varlığı veya bilgi taşıyan olarak da kullanılabilir.

Kaynak: Cardano

Benzer Yazılar
En Çok Okunanlar
Kategoriler
Abone Ol

Haberlerimizden anında haberdar olmak için abone ol!

Uyarı! Sitemizdeki içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Makelelerde ve haberlerde bahsedilen hiçbir şey, herhangi bir kripto varlığı satın almak ve satmak için herhangi bir türde talep, tavsiye, teklif veya onay teşkil etmez. Herhangi bir finansal piyasada alım satım yapmak risk içerir ve fon kaybına neden olabilir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmalıdır.